Przegląd Hodowlany 2011 r.

           Z 7 źrebiąt dwa otrzymały I premię, cztery II i jeden III. Wybory czempiona przebiegły nietypowo jako że przez gapiostwo puściliśmy Lokisa z Moreny z matką na swobodę i sędziowie podjęli decyzję o przyznaniu tytułu walkowerem jego konkurentce. Trochę żal, tym bardziej że Jury zachwycało się nim określając go jako doskonałego, dobrze wyrośniętego konia o rewelacyjnym ruchu.

           Pierwszej premii była też bliska Lady Ifigenia z Moreny, jednak "zjadł" ją stres w stępie i ostatecznie do "jedynki" zabrakło jej pół punktu. Została opisana jako doskonały, bardzo typowy koń o fantastycznym kłusie. Należy zresztą koniecznie powiedzieć że zarówno sędziowie (w trakcie keuringu) jak i handlerzy (po keuringu) stwierdzili że jakość ocenianych u nas źrebiąt była bardzo wysoka!

            Najlepszą roczniaczką była nasza Ilonka fan R (Sape 381 stb sport) z II premią pozostałe otrzymały III premię.

           Wśród trenowanych przez nas czterech klaczy najlepsza okazała się Arkadia Equus Negrus (Folkert 353 stb sport,wł N. Jankowska) - II premia ster oraz tytuł Czempionki. Kolejne - Astrid fan Murer (Sape 381 stb sport) oraz Emmelie (Teunis 332 stb sport+pref) otrzymały III premię, a ostatnia, nasza ogromna nadzieja, Cerera (Wigle vb ster) doznała dyskwalifikującej kontuzji co na jakiś czas zepsuło nam humory. Ot pech!!! Jedyna czterolatka, wyhodowana przez nas Walkiria (Wigle vb ster x Hindrik RV vb), o imponującym wzroście 172 cm, otrzymała wpis do stb bez premii.

            Nastroje poprawiły ogierki - zarówno nasz niesforny Helios z Moreny (Tietse 428 stb sport ), jak i dwulatki zostały bardzo dobrze ocenione przez sędziów. Szczególną furorę wywołał Fafnir z Moreny (Wigle vb ster, wł. K. Falandysz), musiał zrobić dodatkowe dwie rundy dookoła placu zanim sędziowie pozwolili mu go opuścić. Na szczęście oprócz długich linii i modelowego ruchu cechuje go także bardzo duża chęć współpracy, nie dołożył więc zbyt wiele wysiłku naszemu znakomitemu handlerowi Berendowi.

             Na koniec wystąpił ogier Wigle vb ster, który tym razem dał równie znakomity show jak jego syn. Sędziowie byli z niego oraz jego potomstwa bardzo zadowoleni i wyraźnie dali odczuć że raport złożony do KFPS będzie pozytywny. Cieszymy się tym bardziej iż poprzedniego dnia inspekcję przechodził nasz drugi ogier - Simme fan Fjildhuzen vb ster i on również bardzo spodobał się komisji. Źrebaki po Simme też "trafiły w gust" i o czym świadczy fakt iż tegoroczne czempionki źrebiąt i roczniaczek z Rojowa są właśnie córkami tego młodego reproduktora.

 

             Przegląd przebiegł sprawnie i szybko dzięki pomocy przyjaciół: Rodziny Nikonorow-Czerwiec, Ani Lejzerowicz, Kasi Sucheckiej, Natalii Jankowskiej i dr vet Małgosi Zuby.

 

           Gości z Holandii tradycyjnie nocowała i karmiła (świetnie!!!) P. Alicja Chmielewska, wł. Pensjonatu "Rybak". Czas pozostały do wyjazdu sędziowie spędzili na miłej wycieczce po okolicy robiąc całe mnóstwo pamiątkowych fotek, a przy pożegnaniu wyrazili szczerą chęć powrotu.