Kolejny Przegląd Hodowlany KFPS już za nami. Dużo wniosków, przemyśleń i planów. Słodko - gorzko jak nigdy :)
Podziękowania:
Sklep Jeździecki Skoczek - gdyby nie Wy ,nigdy nie ogarnęlibyśmy tematu groomingu!!!
Beata Nikonorow - najlepsza możliwa obsługa foto!!!!
Ania Nikonorow, Ania Mlodzikowska, Marcin Głowacki, Kama Falandysz, Natalia Chodań, Hubert Kozacz - LUDZIE !!! Daliśmy radę przeprowadzić to tak ze zasłużyliśmy na osobne gratulacje za organizację!!!!
Last but not least - Joanna Frycze - za tak wiele ze trudno to wymienić !!!! I oczywiście ekipie Sędziowskiej ( Jan Hellinx i Haike van de Meulen) - Handlerskiej ( Berend Meester, Nikki Meester,Pauline de Jong, Niels Kramer) za dotarcie na oddalone od cywilizacji Morenowe Wzgórza.

          Doczekaliśmy się notki z przeglądu( nota bene napisanej trochę tak jak recenzja filmowa na podstawie streszczenia w gazecie.). Jej "clou" w wolnym tłumaczeniu: "Źrebięta zaprezentowały się dobrze w ruchu.

           Monika i Daniel Kozacz używają do hodowli dwóch ogierów ster: dziewiętnastoletniego Wigle i ośmioletniego Hjalte vom Hofgut Grunenkamp. Wigle to typowy, klasyczny ogier z pięknym przodem. Jest w dobrej kondycji jak na swój wiek, stępuje rytmicznie,jego kłus mógłby być bardziej płynny/ mniej sztywny. Hjalte jest dobrze, uphill zbudowany, stępuje świetnie, kłusuje z dużym samoniesieniem. Widać że swój dobry ruch ogier przekazuje potomstwu. Wśród źrebiąt były 3x II i 4 x III premie.

           Gospodarze są  też hodowcami klaczy Vaiva z Moreny po Feitse 293 od Annerichje T stb ster+preferent -matki ogiera Wikke 404. Vaiva została wpisana do stb z III premią".

           A konkluzja? Większość dorosłych koni była po Wigle, wiec z racji samej budowy nie wpadła w oko komisji( ogromnym rozczarowaniem była dla nas np III premia bardzo dobrze ruszającej się i zbudowanej w długich liniach Astrild - mamy nadzieje ze jej Właściciele nie zniechęcą się i klacz jeszcze zobaczymy na ringu!!!!) Za to na pewno tegoroczny przegląd był festiwalem potomstwa Hjalte. Wystawiliśmy 7 jego potomków: 6 otrzymało II premię, jedno- nieco drobniejsza klaczka Hebe - mocną III.

           Dla nas niesamowicie istotny jest fakt że cała trójka roczniaków po Hjalte wyszła z ringu z II premią. Równie ważne jest to że najlepszy koń przeglądu Erilo (Hjalte vom Hofgut Grunenkamp vb ster x ster x Wigle vb ster) ma już "czysto morenowe" pochodzenie....

           Potomstwo Hjalte oprócz zalet dziedziczy też temperament, który nie ułatwia prezentacji szczególnie tych młodszych. W starszym wieku temperament zostaje nadal ale do głosu dochodzi -tez mocno przekazywany dobry, nakierowany na człowieka charakter ojca, oraz jego łatwość uczenia się, więc mamy nadzieję że dzieci naszego " Misia", będą z wiekiem progresować.

           Do tej pory mieliśmy okazję pokazać ośmioro jego potomków z wynikami: 7x II premia i 1 x III ( % ster matek równo 50) - to chyba nie wymaga komentarza...

           W ocenach - u dwóch różnych komisji- powtarzają się cechy na które i my zwróciliśmy uwagę- ładne głowy, długie szyje, bardzo poprawne nowoczesne kłody, dobre nogi, dobre chody. co pokazuje ze ogier mocno przekazuje konkretne, pożądane cechy.

Galerie z Przeglądu autorstwa Beaty Nikonorow-Czerwiec

>>Galeria I<<

>>Galeria II<<

 

Zdjęcia z Przeglądu autorstwa Anny Młodzikowskiej i Pauline De Jong

 

 

 

PS: w ramach dykteryjki - Hjaltego oceniały w kraju dwie komisje - obydwu bardzo się podobał, ale w jednym punkcie ocena nieco się różniła...:
2015-ins. Jan Hendriks- jego stęp mógłby być lepszy
2018-asp. Jan Hellinx - stępuje doskonale.😉
Obydwu Panów serdecznie pozdrawiamy